Skip to content

24 Hull Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block83
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page57

Building Details

Building Class20
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,296
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,400
46%
Improvement Value:$396,400
54%
Total Assessment$740,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,421+5.1%
2024$12,767+1.4%
2023$12,592+2.3%
2022$12,315+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$639,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$459,900
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1959