Skip to content

10 Pheasant Hill Dr

Far Hills, NJ 07931

Built 1958

Last Sale Price
$687,000
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block93
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page59

Building Details

Building Class19
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,040
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,100
53%
Improvement Value:$382,600
47%
Total Assessment$817,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,772+8.0%
2024$13,675-0.7%
2023$13,767+1.7%
2022$13,543+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$687,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1958