Skip to content

34 Lindabury Ave.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1953

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Dec 13, 2007

Property Information

Block83
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page57

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,128
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,700
42%
Improvement Value:$390,700
58%
Total Assessment$673,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,531+5.0%
2024$10,985+1.5%
2023$10,826+2.5%
2022$10,566+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To: Farrell, John F & Patricia A

Sq Ft2,128DeedBook 6098, Page 1343

Property Sale

Sale
$561,000
DeedBook 5608, Page 1882

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5156, Page 2479

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 1632, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1953