Skip to content

275 Chestnut Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1952

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block101
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$293,500
55%
Total Assessment$538,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,697-0.5%
2024$11,759+11.0%
2023$10,598+0.9%
2022$10,499-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$457,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 7414, Page 2590

Property Sale

SaleMulti
$392,500
DeedBook 6064, Page 2164

Property Sale

SaleMulti
$323,000
DeedBook 5452, Page 378

Property Sale

SaleMulti
$177,900
DeedBook 2107, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1952