Skip to content

259 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1961

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block40
Lot1.11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,000
46%
Improvement Value:$297,200
54%
Total Assessment$550,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,731+1.5%
2024$11,559+16.9%
2023$9,886+1.9%
2022$9,706+22.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,653DeedBook 7176, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1961