Skip to content

610 Thomas Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1941

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block105
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,800
64%
Improvement Value:$117,100
36%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+13.0%
2024$6,077+14.4%
2023$5,313+6.4%
2022$4,992+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,088DeedBook 7508, Page 428

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 7022, Page 209Recorded2/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1941