Skip to content

448 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1942

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block70
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
57%
Improvement Value:$163,200
43%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+5.8%
2024$7,597+9.8%
2023$6,922+4.7%
2022$6,612+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,122DeedBook 7052, Page 2453

Property Built

Built

Year Built: 1942