Skip to content

718 Cedarcrest Drive

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block110
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,000
67%
Improvement Value:$132,500
33%
Total Assessment$401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,572+1.0%
2024$8,484+10.8%
2023$7,654+2.3%
2022$7,480+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 7390, Page 2007

Property Built

Built

Year Built: 1957