Skip to content

734 Lawrence Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 27, 1983

Property Information

Block110
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$269,000
68%
Improvement Value:$126,700
32%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,445-13.1%
2024$9,713+14.4%
2023$8,493+1.4%
2022$8,375+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 1484, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1957