Skip to content

423-425 East Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block12
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description7 UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,000
32%
Improvement Value:$731,000
68%
Total Assessment$1,075,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,060+2.7%
2024$23,417+2.3%
2023$22,900-14.7%
2022$26,848-1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 5720, Page 66

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5194, Page 3593

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 1610, Page 545