Skip to content

381 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1916

Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block17
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
38%
Improvement Value:$228,600
62%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+2.7%
2024$7,284+10.2%
2023$6,607+7.0%
2022$6,174+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,620DeedBook 7200, Page 1506Recorded3/30/2020

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6088, Page 3807

Property Built

Built

Year Built: 1916