Skip to content

106 Hardy Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2007

Property Information

Block16
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,600
45%
Improvement Value:$218,300
55%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,969+5.1%
2024$7,583+11.5%
2023$6,801+7.0%
2022$6,359+5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2242, Page 179

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1799, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1920