Skip to content

357 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block18
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
38%
Improvement Value:$210,100
62%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,689+2.6%
2024$6,520+4.3%
2023$6,250+8.4%
2022$5,763-2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From: LEWIS EXC, ARTHUR L

To: SALGUERO-RIVERA, VANESSA N & OMAR

Sq Ft1,876DeedBook 6791, Page 2747Recorded5/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910