Skip to content

32 Romney Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$202,400
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block18
Lot22.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS 2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,400
64%
Improvement Value:$97,800
36%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616+9.5%
2024$5,131+20.9%
2023$4,244+11.4%
2022$3,809+13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$202,400

To: Di Rienzo, Michael

Sq Ft780DeedBook 5803, Page 2755

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1496, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1910