Skip to content

34 Romney Road

Bound Brook, NJ 08805

Built 1915

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block18
Lot23
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,400
64%
Improvement Value:$98,200
36%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,291+8.8%
2024$4,865+22.6%
2023$3,968+12.2%
2022$3,538+15.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000

To: Brennan, Deborah A & Giammarco, L

Sq Ft810DeedBook 7505, Page 972Recorded5/15/2023

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1694, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1915