Skip to content

27-29 Fisher Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1975

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block19
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,400
46%
Improvement Value:$203,100
54%
Total Assessment$377,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,985+4.1%
2024$7,671+10.2%
2023$6,959+5.6%
2022$6,588+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 5501, Page 1413

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2313, Page 738

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1586, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1975