Skip to content

17 Fisher Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Date
Dec 9, 2003

Property Information

Block19
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,600
49%
Improvement Value:$183,000
51%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+6.3%
2024$6,336+14.8%
2023$5,519+8.7%
2022$5,075+8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900