Skip to content

258 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Aug 6, 2005

Property Information

Block1
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,800
48%
Improvement Value:$178,600
52%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927+4.4%
2024$6,638+6.7%
2023$6,222+7.1%
2022$5,810+19.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 5809, Page 1359

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5058, Page 2060

Property Built

Built

Year Built: 1910