Skip to content

25 Van Keuren Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block21
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,000
54%
Improvement Value:$135,400
46%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+6.2%
2024$5,803+14.7%
2023$5,060+7.5%
2022$4,705+7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,242DeedBook 7270, Page 2223Recorded11/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900