Skip to content

202 East Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 24, 2023

Property Information

Block1
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,500
65%
Improvement Value:$115,100
35%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+2.3%
2024$7,121+9.9%
2023$6,477-12.7%
2022$7,422+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 7514, Page 52Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5345, Page 1226

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1794, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1900