Skip to content

106 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 8, 2018

Property Information

Block30
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
70%
Improvement Value:$100,300
30%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+4.8%
2024$6,657+16.9%
2023$5,693-13.4%
2022$6,572+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 7073, Page 770Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

DeedBook 6917, Page 1804Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6891, Page 1877Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5752, Page 2183

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5046, Page 3525