Skip to content

71 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block23
Lot32
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
43%
Improvement Value:$231,600
57%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,649+4.5%
2024$8,274+15.9%
2023$7,136+5.5%
2022$6,764+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 5533, Page 3391

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 1646, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1900