Skip to content

124 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block31
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,000
50%
Improvement Value:$230,500
50%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,761+2.2%
2024$9,548+20.2%
2023$7,941+5.9%
2022$7,495+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5300, Page 2031

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2000, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1910