Skip to content

136 Linden Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1890

Last Sale Date
Jun 2, 2003

Property Information

Block23
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,256
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,600
37%
Improvement Value:$297,600
63%
Total Assessment$471,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+3.7%
2024$9,696+12.3%
2023$8,631+4.4%
2022$8,264+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 1977, Page 848

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1641, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1890