Skip to content

139 La Monte Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block25
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
50%
Improvement Value:$175,700
50%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,406+5.6%
2024$7,013+12.9%
2023$6,211+7.6%
2022$5,773+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1845, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1957