Skip to content

415 Longwood Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1958

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block60
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,000
59%
Improvement Value:$159,000
41%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+2.8%
2024$7,701+10.5%
2023$6,968+3.8%
2022$6,711+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958