Skip to content

518 West Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1963

Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block27
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,100
59%
Improvement Value:$151,200
41%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,558+2.7%
2024$7,357+13.7%
2023$6,470+7.0%
2022$6,044-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963