Skip to content

415 La Monte Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1967

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block28
Lot10.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF DUPLEX
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,940
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
52%
Improvement Value:$223,300
48%
Total Assessment$461,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,875+2.1%
2024$9,670+12.6%
2023$8,588+5.9%
2022$8,106+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 7038, Page 1569

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1516, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1967