Skip to content

121-123 Van Keuren Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1969

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block30
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,904
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
47%
Improvement Value:$263,800
53%
Total Assessment$497,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678+0.9%
2024$10,578+19.6%
2023$8,842+4.9%
2022$8,431+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6995, Page 2498

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2313, Page 837

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1668, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1969