Skip to content

4 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Mar 24, 2005

Property Information

Block31
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
59%
Improvement Value:$166,500
41%
Total Assessment$401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+2.7%
2024$8,326+12.3%
2023$7,412+7.0%
2022$6,924+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

To: Summers, David & Dawn

Sq Ft1,536DeedBook 5734, Page 2810

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5129, Page 3242

Property Built

Built

Year Built: 1937