Skip to content

110 East High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1906

Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,200
53%
Improvement Value:$199,400
47%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+2.3%
2024$8,854+9.0%
2023$8,124+6.1%
2022$7,659-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906