Skip to content

123 East Second Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 9, 2010

Property Information

Block33
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,200
43%
Improvement Value:$302,800
57%
Total Assessment$527,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+1.5%
2024$11,170+9.5%
2023$10,204+4.0%
2022$9,814+18.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 6314, Page 1903

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5985, Page 2552

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5399, Page 1388

Property Built

Built

Year Built: 1900