Skip to content

126 Thompson Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1955

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Apr 16, 2010

Property Information

Block38
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,500
54%
Improvement Value:$199,100
46%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,244+2.1%
2024$9,052+2.4%
2023$8,839+2.8%
2022$8,594+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft1,863DeedBook 6315, Page 3180

Property Built

Built

Year Built: 1955