Skip to content

355 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1953

Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block38
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
58%
Improvement Value:$176,400
42%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931+2.5%
2024$8,713+7.6%
2023$8,096+3.3%
2022$7,838+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6343, Page 1726

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2189, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1953