Skip to content

309 West Main Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1988

Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block3
Lot7.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
42%
Improvement Value:$190,800
58%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+2.4%
2024$6,867+2.7%
2023$6,683+4.7%
2022$6,384+18.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,870
DeedBook 5343, Page 1547

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1997, Page 851

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1976, Page 761

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 1675, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1988