Skip to content

305 West High Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0018
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
44%
Improvement Value:$221,600
56%
Total Assessment$396,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,357+3.9%
2024$8,041+4.8%
2023$7,674-1.2%
2022$7,770-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,472DeedBook 7139, Page 2943

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5939, Page 450

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 1940, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1994