Skip to content

501 Longwood Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1962

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block59
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,900
52%
Improvement Value:$213,000
48%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,398+2.1%
2024$9,203+10.7%
2023$8,313+2.2%
2022$8,131+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 5841, Page 2474

Property Sale

Sale
$140,900
DeedBook 2315, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1962