Skip to content

303 Codrington Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1964

Last Sale Date
Dec 8, 2003

Property Information

Block45
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
50%
Improvement Value:$237,300
50%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138-7.6%
2024$10,976+5.3%
2023$10,420+2.8%
2022$10,132+7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964