Skip to content

332 Grove Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2018

Property Information

Block45
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
54%
Improvement Value:$206,400
46%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,455+2.3%
2024$9,243+7.2%
2023$8,622+3.3%
2022$8,344+8.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946