Skip to content

309 Codrington Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1962

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block45
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
55%
Improvement Value:$193,500
45%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+2.4%
2024$8,956+9.6%
2023$8,172+3.5%
2022$7,897+7.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$342,000

From: SCHUBERT, BRIAN W & RENEE

To: Dawson, Sidney, DAWSON, SIDNEY

Sq Ft1,338DeedBook 7241, Page 2279Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 6158, Page 1880

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 5690, Page 3655

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1580, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1962