Skip to content

321 Codrington Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1954

Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block45
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,000
66%
Improvement Value:$124,200
34%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+3.1%
2024$7,475+6.9%
2023$6,993+3.8%
2022$6,736+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2322, Page 811

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 2202, Page 454

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1580, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1954