Skip to content

328 Grove Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1928

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 5, 2007

Property Information

Block45
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
50%
Improvement Value:$240,900
50%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,217+2.0%
2024$10,017+3.9%
2023$9,638+3.0%
2022$9,354+8.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To: Hernandez, Oscar & Reyna

Sq Ft2,016DeedBook 6011, Page 2994

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 2208, Page 888

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 1921, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1928