Skip to content

344 Codrington Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1957

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Dec 29, 1998

Property Information

Block46
Lot2.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
64%
Improvement Value:$140,500
36%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+3.0%
2024$7,862+4.9%
2023$7,497+2.8%
2022$7,291+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

To:

Sq Ft1,172DeedBook 2212, Page 635

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1709, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1957