Skip to content

438 West Maple Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1930

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Mar 18, 1996

Property Information

Block71
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,600
55%
Improvement Value:$180,000
45%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229+5.6%
2024$7,791+10.2%
2023$7,069+0.8%
2022$7,014+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,156DeedBook 2052, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1930