Skip to content

322 Codrington Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1955

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block46
Lot4.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
64%
Improvement Value:$137,300
36%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+3.0%
2024$7,720+9.6%
2023$7,046+3.9%
2022$6,782+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft952DeedBook 7161, Page 2524

Property Built

Built

Year Built: 1955