Skip to content

518 Verona Place

Bound Brook, NJ 08805

Built 1955

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block43
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
62%
Improvement Value:$147,700
38%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,159+2.9%
2024$7,928+9.2%
2023$7,257+3.8%
2022$6,989+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft952DeedBook 7066, Page 387

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 6815, Page 1654Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5475, Page 1402

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2289, Page 5

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 1976, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1955