Skip to content

215 Church Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1900

Last Sale Date
Mar 9, 2006

Property Information

Block48
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
60%
Improvement Value:$146,000
40%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+6.2%
2024$7,279+1.3%
2023$7,187+4.4%
2022$6,884-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900