Skip to content

358 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1872

Last Sale Date
Feb 17, 2024

Property Information

Block4
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,700
19%
Improvement Value:$548,700
81%
Total Assessment$677,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,807+0.3%
2024$13,768+517.8%
2023$2,229+22.0%
2022$1,828+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1872