Skip to content

374 Talmage Avenue

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block4
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,200
36%
Improvement Value:$243,700
64%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,128+1.8%
2024$7,984+2.4%
2023$7,800+6.4%
2022$7,329-3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 5206, Page 2711

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 1863, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1937