Skip to content

216 John Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1910

Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block50
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,800
53%
Improvement Value:$186,900
47%
Total Assessment$399,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,522+5.4%
2024$8,083+6.3%
2023$7,603+4.4%
2022$7,282+9.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,468DeedBook 7315, Page 974Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$103,700
DeedBook 2139, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1910